Facebook Twitter Gplus RSS
magnify
Home Genel Tapu Nasıl Alınır ?
formats

Tapu Nasıl Alınır ?

Tarih 01 Kasım 2012 yazar içinde Genel

 

 

 Tapu işleminden önce belediyeye mutlaka uğranmalı. Satın alacağınız gayrimenkul hangi belediyeye bağlı ise o belediyeye mutlaka uğranmalı. Gayrimenkule ait daha önceden ödenmemiş bir vergi borcu varsa öğrenilmeli. Belediyeye daha önce ödenmemiş çöp vergisi varsa bunlar sistemden çıkar. Belediyeye olan bütün borçlar emlak satıcısına bildirilip satış yapılmadan önce talep edilir. Emlak ve çöp vergileri ödendikten sonra Gayrimenkul satış değeri belediyeden yasal olarak talep edilir. Gayrimenkulun beyan dışında daha düşük bir ücretle satılması veya o şekilde gösterilmesi suçtur. Gayrimenkulun değeri dışında daha düşük bir beyanla satılması bir suçtur. Kat mülkiyeti bulunan bir daire satılacaksa zorunlu deprem sigortası mutlaka yaptırılır.

Belediye de işlemleriniz bittikten sonra tapu dairesine gidilir.Satış için geçerli olan bazı evraklar tapu dairesi tarafından istenir. Satıcıya ait 1 adet fotoğraf, Nüfus cüzdanı aslı, fotokopisi, TC kimlik numarası satış yapan kişinin mutlaka yanında bulunması gereken evraklardandır. Alıcıya ait evraklar ise 2 adet fotoğraf, nüfus cüzdanı aslı, fotokopisi, Tc kimlik numarası alıcının yanında bulundurması gereken evraklardandır. Deprem poliçesi ile birlikde tapu dairesinde tapu istem takip formu doldurulur. Gayrimenkulle ilgili dosyalar arşivden çıkarılır. Evraklar genel olarak kontrol edilir. Tapu işleminde vekalet varsa mutlaka noterden tasdikli vekaletname de evraklara eklenmelidir. Daha önce belirlenmiş gayrimenkul satış bedeli üzerinden satıcılar için %1,65 Alıcılar için %1,65 harç makbuzları çıkartılır. Harç makbuzları alınarak bankaya ödenir. Ödenmiş makbuzlar tekrar tapu dairesindeki memura getirilir. Tapu müdürü bütün evrakları ve makbuzları inceledikten sonra alıcı ve satıcıyı odasına davet eder ve satış işlemi gerçekleşmiş olur. Gayrimenkulü satın alan kişi tapu dairesinden çıktıktan sonra taşınmazla ilgili hiç borcu olmayarak tapu dairesinden çıkar. Tapu dairesinden çıkmadan önce alıcı tapu üzerinde yazan bilgilerin doğruluğunu mutlaka kontrol etmesi gerekmektedir. Ev alırken mutlaka iyi bir şekilde araştırma yapın. Ev almada hiç bir zaman aceleci davranmayın. Yanlış kişilerle kesinlikle ev alma işine girmeyin. Ofisi olan güzel veren ve sağlam sözleşmelerle evinizi teslim alın. Bir çok kişi ev alma vaadiyle dolandırıldı ve birikimlerini bir anda kaptırdı. İyi bir araştırma ve ilgi sizin mutlu olmanıza yeterlidir.

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
No Comments  comments 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>