Facebook Twitter Gplus RSS
magnify
Home Genel Sarmaşık Çeşitleri Doğadaki Çiçekler
formats

Sarmaşık Çeşitleri Doğadaki Çiçekler

Tarih 11 Ocak 2013 yazar içinde Genel

SARMAŞIKLAR VE DOĞA

       Gün geçtikçe doğayı daha bir özler olduk bu aralar. Hormonla büyütülen besinler artık ne tat veriyor nede tuz. Oysa öyle miydi ya dalından koparılmış bir domatesin bir elmanın kokusu mis gibi .Daha ağzımıza atmadan tadına bakmışız gibi olurdu. Gökyüzü tertemiz. Şimdilerde ne yediğimiz pek belli değil doğrusu . Kendi sonunu hazırlayan tek canlı türü olarak insan bu gidişe bir dur demeli .Doğa doğa doğa. Sürekli gelişen metropol şehirlerde teknoloji o bu şu derken doğayı katlettik .Geriye bir şey kalmadı. Ama her şey bizim elimizde. Bu durumu engelliyemesek bile aza indirgeyebiliriz. Bu gün sarmaşıklardan bahsedeceğim. Doğada kendi kendine büyüyen bir bitki olan şarmaşık lar hem yerde sürünerek uzayabilir hem de tırmanıcı özelliğini de kullanarak çok yükseklere kadar uzanabilir ve sararlar. Sarmaşık çeşitleri kullanılan alan veya türünü göre farklılık gösterir.

  • BAHÇE SARMAŞIKLARI
  • ZEHİRLİ SARMAŞIKLAR
  • BALKON SRAMAŞIKLARI
  • KOKULU SARMAŞIKLAR

Bunlardan bazılarıdır. Büyük şehirlerde bahçeli ev bulabilmek çok zor olsa da hala bir kaçı direniyor. Giderek azalan bitki örtüsü de yok oluyor yavaş yavaş Bu nedenle binaların bahçelerine veya bahçe duvarlarına, balkonlarımıza ,iş yerlerimize çiçek ve bitki yetiştirilebilecek tüm alanları bu konuda değerlendirek doğayı bir nebze olsun yaşatmak gerekiyor. Bahçe duvarlarınızı sarmak için hoş kokulu sarmaşıkları tavsiye ediyorum .Endüstriyel bölgelere ve burada oluşan iklime de diğer bitkilere göre daha dayanıklıdır sarmaşıklar. Çoğu çiçeksiz ve sürekli yeşil kalan yapraklara sahiptir. Sarmaşıkların dikimi hem tohumla hem de çelikle olur. Sarmaşık dikmek için en uygun zaman ekim-kasım aylarıdır. Toprak ayırımı yapmayan sarmaşıklar ışıklandırılmış kapalı alanlarda da iyi gelişme gösterirler. Bu nedenle dekoratif amaçlıda kullanılabilirler. Bakımı hiç de zor olmayan bu bitki türü size şehrin göbeğinde bile doğayı unutturmayacaktır. Bitkilerin havayı temizleme özelliğini de hatırlatmadan geçemeyeceğim.

 

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
No Comments  comments 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>