Facebook Twitter Gplus RSS
magnify
Home Genel Portakal Yararları Nelerdir ? Soğuk Algınlığı Nasıl Önlenir ?
formats

Portakal Yararları Nelerdir ? Soğuk Algınlığı Nasıl Önlenir ?

Tarih 11 Ekim 2012 yazar içinde Genel

Portakal faydaları ve Kullanım alanları;

Kış aylarında bol bol tüketmemiz gereken portakal gerek lezzeti gerekse grip hastalığını önleyici yönü ile oldukca tüketilen bir meyvedir. Soğuk algınlığına iyi gelen portakal yüksek miktarda c vitamini ve folik asit içerir. Felç ve kalp hastalığını önleyici yönü bulunan portakal rengi ve tadı itibari ile insanlar tarafından çok sevilen bir meyve olarak bilinir. Yaraların vücutta hızlı bir şekilde iyleşmesini sağlar. Safra salgısını artırır ve karacigerin düzenli çalışmasına neden olur. İçerisinde bulunan yüksek potasyum sebebi ile ciltte bulunan kırışıklıkları önler vücudu daha diri tutar. Tansiyonu dengeler pankreas ve kanseri önler.

Kış aylarının vazgeçilmezi olan portakal her şekilde tüketilebilir. İsterseniz suyunu sıkabilir isterseniz yiyebilirsiniz. Kabuğundan ve marmelatından reçel yapılan portakal oldukca lezzetlidir. Türkiyede ağırlıkta Antalya bölgesinde bolca bulunur. İçinde yüksek miktarda askorbit asidi bulunur. Şeker ve parfüm sanayisinde kullanılan portakal lüks kokteyllerde süsleme aracı olarakda kullanılır. Portakal da b vitamini kalsiyum, potasyum ve magnezyum bulunur. Kanı temizleme ve karaciğeri çalıştırma özelligide vardır. Bazı lüks yemeklerde de sık sık kullanılır. Mide hastalıkları olan kişiler genelde tatlı portakal tüketmelidir.

 

 

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
No Comments  comments 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>